Logo Tiskárna Jan Macek
Úvod Poradna Kontakt Napište nám
PRODUKTY ...
Brožury a časopisy Letáky a plakáty Vizitky Pohlednice Placky / buttony Reklamní stojánky Advokátní spisy Diplomové práce Vstupenky Razítka
TISK ...
Digitální tisk Ofsetový tisk Tisk na ruční papír Velkoformátový tisk Personalizovaný tisk
TISK PRO FIRMY Potisk textilu Kalenáře Geokalendář Potisk keramiky Kopírování Grafika Vydavatelství

Brožury a časopisy

Brožury a časopisy

Letáky a plakáty

Letáky a plakáty

Vizitky

Vizitky

Pohlednice

Pohlednice

Placky / buttony

Placky / buttony

Reklamní stojánky

Reklamní stojánky

Advokátní spisy

Advokátní spisy

Diplomové práce

Diplomové práce

Vstupenky

Vstupenky

Razítka

Razítka

Digitální tisk

Digitální tisk

Ofsetový tisk

Ofsetový tisk

Tisk na ruční papír

Tisk na ruční papír

Velkoformátový tisk

Velkoformátový tisk

Personalizovaný tisk

Personalizovaný tisk

Příprava podkladů pro tisk

Neopakujte stejný motiv na stránce


Pokud připravujete malé tiskoviny (vizitky, letáčky apod.), nastavte velikost dokumentu takovou, jak velký chcete mít JEDEN exemplář (případně plus velikost spadávek, pokud chcete tisknout do kraje – viz samostatný článek o spadávkách ). Nekopírujte např. deset vizitek na formát A4, přiděláte práci sobě i nám. Archovou montáž uděláme sami tak, aby byl tisk co nejefektivnější. Také nenechávejte rámečky na okraji dokumentu, komplikují řezání.



Nejlepší je PDF


Pro předání dat je nejlepší používat formát souboru PDF. Tento formát dokáže při správném nastavení zachovat všechny důležité informace jak o bitmapových, tak vektorových objektech (nestane se tak například, že by text na fotografii v malém rozlišení byl kostičkovaný). Další výhodou je, že nedojde k jeho změně (na druhou stranu je dost obtížné, někdy i nemožné udělat v něm i jen malou úpravu). Používá také účinnou kompresi dat, takže není zbytečně velký.


Příprava souborů pro digitální tisk


Digitální tisk je flexibilní, především proto, že je snazší a levnější zkontrolovat, zda výtisk vypadá správně. Přesto je třeba dbát na správné nastavení parametrů. Zkontrolujte především dostatečné rozlišení fotografií (doporučeno 240-300 DPI) a grafik (600-1200 DPI). Pokud tak velké rozlišení nemáte, nezoufejte a poproste nás o zvětšení rozlišení pomocí pokročilých technologií založených na AI. Při tisku až do okrajů tiskoviny nezapomeňte na spadávky a řezací značky. Zahrňte barevné profily pro fotografie (tím se zajistí, že nedojde k záměně profilů sRGB s AdobeRGB). Tím by byly barvy vybledlé nebo naopak přehnaně pestré.


Příprava souborů pro ofsetový tisk


Tvorba tiskových podkladů pro ofsetový tisk je náročnější a téměř výhradním podporovaným formátem v ofsetovém tisku je PDF/X-1a (starší varianta 2001 a doporučená 2003). Obecně se nedoporučuje pro přípravu podkladů pro ofsetový tisk používat kancelářské aplikace (v nutných případech to možné je, avšak je to třeba konzultovat předem, není zaručena 100% kvalita a jedná se o vícepráci účtovanou zvlášť).


Jak PDF vytvořit?


Nejčastěji používané moderní programy dokáží vytvořit PDF samy (Adobe InDesign, Illustrator, Photoshop, CorelDraw, Libre Office, MS Office), v ostatních případech je možné použít programy pro tvorbu PDF, které fungují jako virtuální tiskárny. Namísto skutečného tisku na papír vytvářejí soubory PDF, které je možné použít pro digitální tisk.


Mezi tyto programy patří Adobe Distiller, PDFCreator, PDF24 Creator, gDoc Creator, doPDF, CutePDF Writer, BullZip PDF Printer, pdfFactory a další. Většinu z nich je možné používat bezplatně, kvalita výstupů ale není zaručená. Upozorněte nás, že se jedná o tento způsob tvorby PDF, abychom věnovali předtiskové přípravě zvýšenou pozornost.


Tyto programy si můžete stáhnout například na www.stahuj.cz nebo www.slunecnice.cz (odkazy se otevírají v novém okně).


Správné nastavení programů pro tvorbu PDF


Většina programů pro tvorbu PDF obsahuje určitá přednastavení. Z nich je obvykle vhodné to označené PDF/X-1a:2003, případně komerční tisk, kvalitní tisk, press, print apod. Pokud je potřeba nastavit něco ručně, doporučujeme toto:


Rozlišení fotografií (stupňů šedi i barevných) 300 DPI

Rozlišení pérovek (černo-bílé kresby) 600-1200 DPI

Barevný režim: CMYK


Co když je malé rozlišení obrázků?


Pro kvalitní tisk prohlížený na malou vzdálenost se doporučuje 300 DPI u fotografií a 600-1200 DPI u pérovek a grafik. Ale u plakátů, natož například billboardů stačí třeba třetinové nebo dokonce desetinové rozlišení, protože ty se prohlížejí z mnohem větší vzdálenosti. Také menší nároky pozorovatele umožňují používat menší než doporučené rozlišení.


Pro představu, 300 DPI znamená, že na 10 cm velikosti fotografie je potřeba asi 1200 pixelů (obrazových bodů) v každém rozměru.


Moderní software založený na strojovém učení (AI) nám umožňuje rozlišení fotografií dost podstatně zvýšit. Je tak možné používat i fotografie, které by jinak nebyly použitelné. Pamatujte ale prosím, že je to sice působivé a někdy skoro zázračné, ale výsledky přece jen nejsou tak dobré, jako originální kvalita.



Další použitelné formáty


Pro digitální tisk je možné dodat data k tisku i v jiných formátech. Je ale třeba mít na paměti jejich omezení, která mohou změnit vzhled dokumentu nebo si vyžádat vícepráce při přípravě k tisku:


*.ai (Adobe Illustrator)

K sazbě grafik s menším mnoštvím textu je Illustrator vhodný. Formát ai je pro tisk použitelný, nicméně vyžaduje instalaci použitých písem na cílovém počítači nebo převod textu do křivek (ještě před odesláním k tisku). Protože Illustrator obsahuje vestavěnou možnost exportu do PDF, doporučujeme využít ji a data předat ve formátu PDF.


*.cdr (CorelDraw)

Pro tisk je použitelný, nicméně vyžaduje instalaci použitých písem na cílovém počítači nebo převod textu do křivek. Protože obsahuje vestavěnou možnost exportu do PDF, doporučujeme využít ji a data předat ve formátu PDF.


*.doc, *.docx (Microsoft Word)

Při přenosu na jiný počítač může dojít k ztrátě nebo poškození formátování (zvláště při použití nestandardních písem). Protože obsahuje vestavěnou možnost exportu do PDF, doporučujeme využít ji a data předat ve formátu PDF. Již na začátku práce nebo alespoň před vytvořením PDF nastavte v menu Soubor/možnosti/upřesnit/velikost a kvalita obrázku (nutno posunout dialog dolů) položku Nekomprimovat obrázky v souboru a Nastavit výchozí cílový výstup do: 330 ppi.


*.jpg, *.jpeg

Je nutné věnovat pozornost správnému rozlišení, úrovni komprese souboru a vložení barevného profilu. Doporučujeme větší soubory/menší kompresi. Při dodání většího množství souborů JPG můžeme účtovat vícepráce za vyřazování souborů na tiskové archy. Protože často bývají soubory JPG v barevném prostoru RGB, může dojít ke změnám barev, zvláště v okrajových částech barevného spektra (zářivé, syté a jasné barvy).


*.pub (Microsoft Publisher)

Samotný program je pro sazbu použitelný, jeho formát PUB je pro předání tiskových podkladů méně vhodný. Věnujte prosím pozornost použitým písmům. Můžete použít vestavěnou funkci Na cesty, která vytvoří archiv s potřebnými soubory.


*.ppt, *.pptx (Microsoft PowerPoint)

Při přenosu na jiný počítač může dojít k ztrátě nebo poškození formátování (zvláště při použití nestandardních písem). Protože obsahuje vestavěnou možnost exportu do PDF, doporučujeme využít ji a data předat ve formátu PDF. Již na začátku práce nebo alespoň před vytvořením PDF nastavte v menu Soubor/možnosti/upřesnit/velikost a kvalita obrázku (nutno posunout dialog dolů) položku Nekomprimovat obrázky v souboru a Nastavit výchozí cílový výstup do: 330 ppi.


*.xls, *.xlsx

Tento formát není příliš vhodný, může dojít k nežádoucímu přestránkování. Navíc jeho grafické možnosti jsou dost omezené. Protože obsahuje vestavěnou možnost exportu do PDF, doporučujeme využít ji a data předat ve formátu PDF. Již na začátku práce nebo alespoň před vytvořením PDF nastavte v menu Soubor/možnosti/upřesnit/velikost a kvalita obrázku (nutno posunout dialog dolů) položku Nekomprimovat obrázky v souboru a Nastavit výchozí cílový výstup do: 330 ppi.


Nenašli jste, co jste hledali? Napište nám.

Přejděte do sekce "Napište nám" a popište nám Váš dotaz.